EVPANAA1A 轻触/触觉开关 EVP-AN 系列
EVP-AN 系列是小尺寸侧按开关,使用寿命高达 500,000 次。此开关的行程仅为 0.2 毫米,点击感非常好。EVP -AN 系列是半潜水安装型,高度仅为 0.7 毫米。EVP-AN 系列交换机的功能和优势印刷电路板尺寸低至0.7毫米高坐骑能力规格规格Specifications table for model EVPANAA1AItemPerformance characteristics
EVP-AN 系列是小尺寸侧按开关,使用寿命高达 500,000 次。此开关的行程仅为 0.2 毫米,点击感非常好。EVP -AN 系列是半潜水安装型,高度仅为 0.7 毫米。EVP-AN 系列交换机的功能和优势印刷电路板尺寸低至0.7毫米高坐骑能力规格规格Specifications table for model EVPANAA1AItemPerformance characteristics
EVP-AN 系列是小尺寸侧按开关,使用寿命高达 500,000 次。此开关的行程仅为 0.2 毫米,点击感非常好。EVP -AN 系列是半潜水安装型,高度仅为 0.7 毫米。
印刷电路板尺寸低至0.7毫米
高坐骑能力
| Item | Performance characteristics |
|---|---|
| External Dimensions (LxWxH) (mm) | 3.5 x 3.5 x 1.2 |
| Mounting Height (mm) (mm) | 0.7 |
| Dimensions Excluding Push Plate (mm) | 2.90 |
| Operating Force (N) | 1.6 |
| Push Strength | 70 N (for 1minute) |
| Operating Life | 100,000 cycles |
| Terminal Type | Straight |
| Type | Snap action / Push-on type SPST |
| External Dimensions (LxW) (mm) | 3.5 x 3.5 |
| External Dimensions (H) (mm) | 1.20 |
| Operating Direction | Side push |
| Applicable Soldering | Reflow |
| Mounting Type | Half dive mount |
| Rating | 10μA 2V DC to 50mA 12V DC (Resistive load) |
| Contact Resistance (M&Omega: Max.) | 500 |
| Insulation Resistance (MΩ Min. at 100V DC) | 100 |
| Dielectric Withstanding Voltage | 250 V AC (for 1minute) |
| Bouncing | 10ms max. (ON, OFF) |
| Travel Type | Short Push Travel |
| Travel (mm) | 0.20 |
| Operating Temperature | -20°C to +70°C |
| Storage Temperature | -40°C to +85°C (Bulk) -20°C to +60°C (Taping) |
| Push Plate <br> (Actuator) | With |
| Push Plate Color | Black |
| Ground Terminal | Without |
| Boss | Without |
| Packaging | Embossed Taping (Reel Pack) |
| Minimum Quantity/Packing Unit | 7,000 pcs. |
| Quantity/Carton | 35,000 pcs. |